Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Fizjoterapia w leczeniu bólu głowy

bole-glowy-1-min.webp

Migrenowy… napięciowy… pulsujący… połowiczy (inaczej jednostronny) … wysiłkowy… klasterowy… z przodu czoła…jedynie w okolicy skroni… u podstawy czaszki… „jakbym miał założoną opaskę na głowie”… „jakby mózg nie mieścił się w czaszce” … Ludzie skarżą się na wiele rodzajów bólów głowy, każdy z nich trzeba rozpatrywać indywidualnie w odniesieniu do konkretnego pacjenta.

Czy fizjoterapeuta może pomóc osobom cierpiącym na bóle głowy?

W pierwszej kolejności osoba z bólami głowy powinna być poddana badaniom mającym na celu poszukiwanie przyczyn dolegliwości ze strony głowy jako zaburzeń wtórnych. W związku z tym trzeba wykluczyć – poprzez odpowiednie badania lub konsultacje ze specjalistami – na przykład urazy głowy, zaburzenia ciśnienia śródczaszkowego, padaczkę, infekcje, nowotwory i inne. Jeśli przyczyny te zostaną wykluczone, wówczas przyjmujemy, iż przyczyną pierwotnych bólów głowy są zaburzenia czynności narządu ruchu. I wtedy też – my fizjoterapeuci, terapeuci manualni - możemy działać.

bole-glowy-4.webp

bole-glowy2.webp

Jak wygląda leczenie bólu głowy fizjoterapią w Provita Bolesławiec?

Po pierwsze - szczegółowy wywiad. Niezbędne jest, aby fizjoterapeuta dopytał o wszystkie objawy główne i towarzyszące. One właśnie pomagają precyzyjnie nakierować na struktury najbardziej zaangażowane w generowanie dolegliwości. Możesz zatem usłyszeć pytanie o szumy w uszach, zgrzytanie zębami, bóle brzucha, bóle kręgosłupa, rodzaj wykonywanej pracy, kiedy dokładnie ta głowa boli, czy i na co ból najlepiej reaguje zmniejszeniem i wiele innych.

Po drugie - szczegółowe badanie narządu ruchu. Nie zdziw się, jeżeli podczas badania terapeuta skoncentruje się nie tylko na rejonie głowy, ale również podda badaniu, testom czynnościowym stawy biodrowe, stawy krzyżowo-biodrowe, stopy, kręgosłup piersiowy, stawy skroniowo-żuchwowe. To tam właśnie leżą częste przyczyny pierwotnych bólów głowy.

Po trzecie – analiza dotychczasowej dokumentacji medycznej, jeżeli taką masz. Jeżeli do tej pory żadnych badań nie zlecono a będą potrzebne – zostaniesz o nie poproszony, ewentualnie poproszony o kontakt z konkretnym specjalistą w celu wykluczenia chorób organicznych, które mogą powodować bóle głowy.

Następnie pozostanie już tylko nakreślenie planu terapii i do dzieła.

bole-glowy-3-min.webp

Jeżeli masz bóle głowy, zawroty – zapisz się na taki rodzaj terapii, który nazywamy Terapią Manualną lub Terapią CranioSacralną (czaszkowo-krzyżową). Obie formy pracy świetnie sprawdzają się u pacjentów cierpiących na dolegliwości w rejonie twarzy, głowy, szyi.                  

Więcej na ten temat znajdziesz w zakładce Terapia Manualna  oraz Terapia CranioSacralna

W celu umówienia się na wizytę zadzwoń do nas
75 644 71 71