Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Stawy skroniowo-żuchwowe

stawy-skroniowo-zuchwowe-1.webp

W NZOZ Provita od lat prowadzimy terapię stawów skroniowo-żuchwowych. Współpracujemy z ortodontami, stomatologami, chirurgami szczękowymi, logopedami, neurologopedami, terapeutami mowy. Pomagamy pacjentom w zmniejszeniu lub zniwelowaniu dolegliwości, pochodzących z rejonu stawów skroniowo-żuchwowych takich jak np. bóle twarzy, bóle głowy, bruksizm, zaciskanie zębów, szumy uszne i inne. Nasi terapeuci wykorzystują takie metody pracy jak Terapia Manualna Rakowskiego (dawniej: Terapia Manualna Holistyczna), Terapia CranioSacralna Upledgera (inaczej czaszkowo-krzyżowa), rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, suche igłowanie, kinesiology taping i inne. Częścią procesu terapeutycznego jest zalecenie „pracy domowej”, tak zwanej autoterapii czyli indywidualnie dopasowanych ćwiczeń i technik, dzięki którym efekty terapii utrzymają się dłużej.

A teraz kilka słów o samych stawach skroniowo-żuchwowych…

Stawy skroniowo-żuchwowe to te stawy w obrębie twarzy, dzięki którym gryziesz, żujesz, mówisz i zaciskasz zęby. Otoczone są najsilniejszymi mięśniami w organizmie. Nawet mięśnie w obrębie łydek i ud ustępują miejsca sile mięśni żwaczy i języka. Czemu właśnie w rejonie twarzy mamy aż tak silne mięśnie? Bo od zawsze właśnie one były jednym z gwarantów przetrwania gatunku. Tylko dzięki nim zarówno dorosły człowiek, jak i niemowlę zaspokoi głód. Ale też dzięki ich współpracy z mięśniami mimicznymi każdy z nas może wyrazić twarzą swoje emocje. Obrzydzenie, gniew, zainteresowanie, radość, zdziwienie …

stawy-skroniowo-zuchwowe-2.webp

Oto 10 oznak po których poznasz, że Twoje stawy skroniowo-żuchwowe wołają o wizytę u fizjoterapeuty:

Zgrzytasz lub „szurasz” zębami podczas snu. Wiesz o tym, bo bliscy ci to stale mówią.
Budzisz się z zaciśniętymi zębami, napiętą twarzą.
Podczas gryzienia coś strzela, przeskakuje lub klika w okolicy między policzkiem a uchem.
Masz częste bóle głowy, różnego rodzaju.
Łapiesz się nad tym, że przy zdenerwowaniu zaciskasz zęby.
Masz starte zęby, głownie powierzchnie żujące, czyli te „górne”.
Twój język jest pofalowany po bokach, tak jakby zęby zostawiły na nim swoje odciski. Sprawdzisz to, gdy staniesz przed lustrem i wystawisz język swobodnie na zewnątrz.
Masz szumy uszne lub inne objawy z okolic uszu – swędzenie w uchu, nadmierną wydzielinę, przytykanie uszu. Dodatkowo laryngolog powiedział, że uszy są zdrowe, nie ma w nich niczego niepokojącego.
Masz nietypowe bóle okolicy oczu. Okulista mówi, że oczy są zdrowe, wszystko powinno być ok, a Ty czujesz czasami bóle oka, czasami „piasek” w oczach, swędzenie.
Wszystkie powyższe objawy nasilają się, gdy się stresujesz, spieszysz, denerwujesz, przeżywasz silne emocje.

stawy-skroniowo-zuchwowe-3.webp

Co zrobi fizjoterapeuta? Porozmawia z Tobą, dopyta o szczegóły, zbada stawy skroniowo-żuchwowe, napięcie mięśni tej okolicy, zbada inne części narządu ruchu, które będzie uważał za zaangażowane w Twoje dolegliwości. Jeżeli masz już dokumentację medyczną, fizjoterapeuta przeanalizuje ją dokładnie, może Cię poprosić również o wykonanie jakiegoś dodatkowego badania, jeżeli będzie przekonany, że jest to potrzebne dla prawidłowego poprowadzenia terapii.

W celu umówienia się na wizytę zadzwoń do nas
75 644 71 71